לתכנן היום את המחר

נדל"ן בברצלונה – האם זה הזמן לקנות?

ברצלונה

למרות החששות ליציבותה של כלכלת ספרד ולמרות הבחירות הלא חד משמעיות האחרונות, העיניים פונות עכשיו לשוק הנדל"ן במדינה. זה מספר שנים שספרד נהנית מהתאוששות כלכלית ומיציאה מהמיתון, כך שנוצר עניין חדש בשוק הנדל"ן.

 אחת הסיבות לעליית הריבית בשוק הנדל"ן, במיוחד סביב ערים גדולות כמו ברצלונה, היא העדר מתן ההלוואות, שהשפיע על הבנקים הספרדים בשנים האחרונות. זה גרם לירידה טלולה בריבית ואותת כי הצרכנים מרוויחים יותר, יש יותר כסף פנוי והכלכלה כולה בעליה. איגרות החוב הממשלתיות נסחרות כיום סביב 1.5%, ירידה דרמטית לעומת שיעור של 7.2% שבהן נסחרו בסביבות 2012, איתות חזק לאמון בכלכלת ספרד.  מדד הדיור בספרד ב- 2015 היה 1476 € למ"ר, אשר היה נמוך ב- 40% ממדד הדיור ב- 2008 אשר היה 2101 € / מ"ר. למרות שהשוק ירד ב -2013 וב -2014, משקיעים כמו אזורה וגולדמן זאקס היו להוטים על הפוטנציאל שהוא הציע לגבי העתיד הקרוב והחלו לבצע רכישות גם ב -2013.

על פי CBRE ספרד, מתוך 10.2 מיליארד אירו שהושקעו בנדל"ן מסחרי ב -2014, מחצית ממנה הגיעו מקרנות זרות ועוד 2.5 מיליארד אירו הגיעו מסקוקיס, שהינן השקעות נדל"ן שאפשר לסחור בהן בבורסה ויש להן מימון כבד של משקיעים זרים.  השוק של ברצלונה מונע בעיקר על ידי זרים, המהווים כמעט 25% מכלל הקונים. תקנות המס תומכות בדור הצעיר כי אם אתה מתחת לגיל 32 אתה משלם 5% במקום 10%, אבל עדיין שיעור האבטלה גבוה מאוד ולא רואים הרבה צעירים קונים בתים.

ברצלונה השתנתה מאוד בחמש השנים האחרונות. לנמל יש כיום יאכטות ענקיות, כאשר לפני כן הוא שימש לאנשים רגילים, בעלי סירות מפרש קטנות. העשירים והזרים הקימו מועדון חברים חדש ואקסקלוסיבי. הדבר עורר מתיחות בינם לבין התושבים המקומיים הוותיקים. אבל ניראה שהקטלונים הפסידו כבר במלחמה זו. העשירים, כולל זרים, קונים דירות בברצלונה  ב-20% עד 30% יותר ממה שישלם קטלאני, ובמיוחד בסקנדינבים נוטים לשלם מחיר גבוה יותר עקב אהבתם הרבה לים ולחוף, אך גם בעלי הון אחרים אוהבים לקנות דירות פאר באזור הנמל החדש ובעיקר משקיעים זרים כמו הסעודים.

אזור מעניין נוסף הינו ה- Eixample, אזור שבו התושבים הוותיקים גם כן היו כולם קטלונים מקומיים, עכשיו אנחנו רואים בעיקר משקיעים איטלקים וזרים עשירים אחרים, אשר קונים דירות גדולות בסגנון קטלאני יפה עם רצפות פסיפס ותקרות גבוהות. יש שוב קונים רבים מבריטניה, הפאונד חזק והבריטים אוהבים להשקיע בנדל"ן.

כמו כן רואים את " פליטים עשירים " שמגיעים לספרד מסוריה, מצרים, טורקיה … וקניית נכס עבור יותר מ 500.000 יורו מאפשר להם מאוחר יותר לקבל אשרה לספרד (או אירופה). הם בדרך כלל קונים 2 דירות ואז הם יכולים להשכיר אחת ולשמור את השנייה לעצמם.

אפשר גם לראות קונים מארה"ב שוב. הדולר חזק והאמריקאים מגיעים לברצלונה. לעתים קרובות הם קונים בתי קיץ על החוף. לאחרונה יש בספרד הרבה משקיעים. הם השקיעו במניות בעבר, אך עברו עכשיו לשוק הנדל"ן.

המשקיעים קונים בנינים שלמים ומבנים ובנאים מקומיים משפצים אותם. הרבה קרנות גדולות, הזקוקות למקומות להשקעה, מחפשים להשתמש בכספם בשוק זה. בשיפוץ  הדירות אפשר לראות שאנשים מעדיפים את הסגנון הישן שוב. רק לפני 3-4 שנים רוב הקונים רצו דירות מודרניות. זה נחמד לראות שקונים מבנים ומשפצים אותם עם אהבה וטיפול בסגנון הישן. בעבר המשקיעים עשו שיפוצים זולים ומטרתם הייתה רק להרוויח מהנדל"ן. כאשר מדובר במשקיעים זרים מתברגים ביניהם יותר ויותר משקיעים הישראלים.

 

החזר מס לשכירים
למעלה