מעסיק, ידעת שאתה מפסיד מדי שנה עשרות ומאות אלפי שקלים על כל מתכנת שלך?

העסקת עובדים באוקראינה יכולה לחסוך כ-20,000 ₪ בחודש לעובד. מה היתרונות והחסרונות של שיטת העסקה זו והאם יש קאץ'? בדקנו עבורכם, וכל התשובות כאן.

ליבו הפועם של כל עסק הוא העובדים שלו. עובד רציני ומקצועי שיודע לבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר מקנה למעסיק שקט נפשי ומאפשר לו לפעול לטובת פיתוח העסק, מינוף פרויקטים, ניהול צוותים וכמובן – להניב רווחים.
מנגד, גיוס של עובדים מעולים, מיומנים ונאמנים למערכת, היא משימה מאוד לא קלה ועל כך מסכימים מעסיקים רבים, בפרט בהיי טק. כל גיוס דורש משאבי זמן וכסף לאיתור מועמדים, סינון, ביצוע ראיונות ומבחנים טכניים, בחירת המועמד והכשרתו.

במקרה הטוב – ההשקעה משתלמת והעובדים שגויסו אכן עושים את העבודה על הצד הטוב ביותר ומשתלבים היטב בארגון. במקרה הרע – העובד שגויס נמצא לא מתאים או בוחר בעצמו לעזוב ובאחת יורדים כל המשאבים שהושקעו לטמיון.

[checknow1]

אז איך דואגים להעסיק עובדים יעילים, מתאימים וטובים ובעלות העסקה נמוכה?

העסקת עובדים מעבר לים היא אחת השיטות לכך. עלות העסקת מתכנתים או אנשי שיווק משתנה ממדינה למדינה. שיטת ההעסקה משתנה גם היא מחברה לחברה. הדגמה, נציג את גובה השכר של מתכנת JAVA מתחיל במדינות שונות:

השוואה בין מתכנתים

עובדים מקצועיים ומחויבים בעלות העסקה נמוכה משמעותית

כדי להבין מהן ההשלכות של העסקת עובד מחו"ל, איך זה עובד ומדוע זה כדאי שוחחנו עם רומה טימושפולסקי, מנכ"ל ומקים iBlogic, חברה המחברת בין אנשי מקצוע מתחום ההיי-טק באוקראינה לחברות ההיי-טק בישראל.

מה זה אומר העסקת עובדים בחו"ל, איפה אתם נמצאים?

"המשרדים שלנו ממוקמים בפרברי אוקראינה והמתכנתים שלנו הם אזרחי אוקראינה שעובדים עבור חברות ישראליות. במקביל, צוות של מנהלי פרויקטים דוברים עברית ורוסית נמצאים כאן בארץ ומנהלים את הקשר בין החברות הישראליות לצוותי העובדים שלהן שנמצאים באוקראינה. אנחנו מספקים עובדים מיומנים, מקצועיים ומחויבים במגוון מקצועות ותחומי התמחות, בעיקר מתכנתים ואנשי שיווק".  

איך זה עובד בפועל?

"כשחברה ישראלית פונה אלינו, אני מגיע לפגישה עם המנכ"ל, על מנת להבין את המבנה הארגוני הקיים ואת הצרכים מבחינת העסקת עובדים. יחד אנחנו מרכיבים את מבנה כוח האדם הדרוש לארגון ותוך 3 שבועות, יכנס לעבודה צוות מיומן שהוכשר לעבודה. בארץ תהליך גיוס מקביל לוקח לכל הפחות 3 חודשים! זה המון, וזה כמובן זמן ששווה המון כסף. בשעה שחברות ישראליות רק מתחילות לגייס, אצלנו הצוותים כבר נכנסים לשגרת העבודה שלהם, וזה עוד לפני החיסכון הגדול בעלות ההעסקה החודשית".

מה הרקע של המתכנתים שלכם? מה רמת המקצועיות?

"כל המתכנתים ואנשי המרקטינג שלנו הם אנשי מקצוע ברמה הגבוהה ביותר. אנחנו מבצעים תהליך מאוד מקיף ויסודי בקבלתם לעבודה, וכאשר הם מסיימים אותו – הם מצטרפים לצוות העובדים שלנו. אנחנו משלמים להם משכורת ודואגים לזכויות המלאות שלהם. אנחנו דואגים לתהליך הכשרות המותאם לצרכי הלקוחות שלנו בארץ.

תהליך הגיוס כולל מבחני הערכה, מבחנים מקצועיים, בדיקת ממליצים, ראיונות קבלה שלנו ושל הלקוח (במידה ומעוניין) – בארץ במשרדי הלקוח או באמצעות סקייפ.

לאחר קבלה לעבודה, העובדים עוברים אצלנו הן הכשרה מקצועית והן הכשרה במיומנויות רכות שמטרתה לייעל ככל הניתן את תהליכי העבודה ואת התקשורת בין העובדים באוקראינה למנהלים בארץ, ולגשר באופן אופטימאלי על פערי תרבות".  

השוואה בין מתכנת מישראל לאוקראינה

למה לא לפנות לפרילנס עצמאי שעובד מכל מקום בעולם?

"כל ארגון כמובן בוחר בדרך שמתאימה לו. הדרך שלנו היא מאוד פשוטה ומשתלמת ממספר סיבות:

  1. העובדים מועסקים על ידינו.
  2. העובדים יושבים בפועל במשרדים שלנו ומקבלים את כל התנאים הפנסיונים דרכנו כך שאנחנו חוסכים ללקוחות שלנו בארץ הרבה הוצאות ישירות ונלוות.
  3. במידה ומסיבה כלשהי העובד נמצא לא מתאים לפרויקט – אנחנו מחליפים אותו באופן מיידי וחוסכים ללקוח את ההפסד בגין הכשרת עובד חדש ובגין מה שהושקע בעובד שעזב.
  4. אנחנו תמיד עם היד על הדופק, משקיעים באופן שוטף בהכשרת העובדים שלנו כך שיהיו הטובים ביותר בתחומם מבחינה מקצועית.

כשמעסיקים פרילנס מחו"ל למעשה קונים 'חתול בשק', ללא הגב של חברה מעסיקה אין לחברה בארץ מושג אמיתי לגבי היכולות של העובד, אין מצדו שום מחויבות לתהליך העבודה עם החברה בישראל ופערי התרבות עלולים להתגלות כמאוד משמעותיים".

איך בכלל הגעת לתחום?  

"בתחילת דרכי הייתי יזם בעצמי, הקמתי סטארטאפ בישראל וגייסתי מתכנתים באוקראינה, כי רציתי לחסוך בעלויות ההעסקה. באוקראינה שילמתי פחות מ- 6,000 שקל בחודש למתכנת בעוד שבארץ הייתי צריך לשלם כ- 18,000 ₪ בחודש. באיזשהו שלב מכרתי את החברה, אבל העובדים היו כל כך מוכשרים ובאמת מחויבים, ורציתי לכל הפחות לסייע להם במציאת עבודה חדשה. משם הכל התחיל.

הבנתי שגם סטארטאפים ישראלים אחרים יכולים ליהנות מאותם עובדים מיומנים ומוכשרים.  הקמתי מערך ניהול בארץ, אנשים משכמם ומעלה דוברי עברית ורוסית והם מהווים את אנשי הקשר ובחלק מהמקרים אף מנהלים בפועל את הפרויקטים עבור הלקוחות שלנו. אנחנו מאוד משקיעים בשימור העובדים, דואגים שתמיד יהיה להם טוב אצלנו. זה בא לידי ביטוי בתחלופת עובדים נמוכה מאוד".

עם מי אתם עובדים בארץ?

"בארץ אנחנו עובדים עם חברת Icetec, אפליקציית kidos, מרקטינג גורוס ורבים נוספים. אנחנו רואים שהעבודה איתנו מאפשרת ללקוחות שלנו בארץ לחסוך עלויות העסקת עובדים באופן דרמטי ובכך להגדיל את הפעילות של החברה. רבים מהלקוחות מתחילים עם העסקה של עובדים מעטים ומהר מאוד מגדילים את צוותי העבודה שנמצאים באוקראינה".

איזה עובדים אתם מעסיקים בעיקר? האם רק עבור תעשיית ההייטק?

"אנחנו מעסיקים עובדים במגוון תחומים רחב. הרבה מאוד מתכנתים ואנשי שיווק אבל בהחלט לא רק. ניתן לבדוק איתנו כל צורך ואנחנו נשמח לנסות לעזור".

[checknow2]