לרוב השכירים מגיע החזרי מס. החזר המס הממוצע מגיע לכ- 10,400 ₪

זה לא מקרה חריג, ששכיר שילם מס הכנסה, או שהמס שולם עבורו ע"י המעביד, סכומים הגבוהים מאלו, שהיה אמור לשלם על פי חוק. לאזרח הקטן יש אפשרות לקבל כספים עודפים אלו ששולמו בחזרה. מוסדות מס ההכנסה לא יתנדבו לעשות זאת בעצמם, אך אם תוגש בקשה להחזר מס, ויתברר  שהבקשה מוצדקת, מוסדות מס ההכנסה יחזירו לעובד את כל הכספים המגיעים לו, כולל ריבית והצמדה. את הבקשות ניתן להגיש בצורה פשוטה יחסית.

אז למי בעצם מגיע החזר מס ובאילו  נסיבות?

החזר מס מגיע לכל עובד אשר שילם במהלך השנה יותר מס ממה שהיה צריך. הדבר נובע בדרך כלל מכך, שניכוי מס במקור חודשי ששולם ע"י המעביד לא תואם את ההכנסה השנתית. יכולות להיות לכך הרבה סיבות.

*החלפת מקום עבודה ואו הוספת מקום עבודה במהלך השנה, ללא תאום מס.

*עבודה חלקית או עבודה בחו"ל במקביל לעבודה בארץ במהלך השנה.

*בעיות רפואיות, מעבר מגורים לאזור עדיפות לאומית או שינוי בסטטוס האישי.

*חיילים משוחררים ועולים חדשים זכאים למספר שנים להחזרי מס.

*הפקדות בקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי חיים באופן עצמאי וכמו כן תואר ראשון או תעודת הוראה מזכים בהחזרים.

[checknow1 link="#tyree"]

מס הכנסה מפרסם בכל שנה את רשימת הפטורים, ואת נקודות הזיכוי השונות לאותה שנת מס. לפי אותה רשימה ניתן לחשב את החזרי המס המגיעים לכם. את החישוב הראשון אפשר לעשות באמצעות המחשבון של אגף מס הכנסה או מחשבונים אחרים המתפרסמים באינטרנט. אפשר לפנות  למומחים:  רואה חשבון, יועץ מס ואו עורך דין, שיטפלו בעניין. התשלום עבורם הינו הוצאה מוכרת לצרכי המס.

 כיצד ניתן לבקש החזרי מס?

ניתן לבקש החזר מס רק בסיום שנת המס ועד שש שנים מתום שנת המס שעבורה מבוקש ההחזר. את הבקשה להחזר צריך להגיש במשרדי פקיד השומה, האחראי לאזור המגורים שלכם (לא באינטרנט) . שכירים צריכים למלא  טופס 135, לזה יש לצרף  טפסי 106 בגין הכנסות, טפסי 161 בגין פיצויים וכל מסמך רלוונטי שעשוי לזכות אתכם בנקודות זיכוי, כמו שינוי סטטוס, אזור מגורים, הפקדות בקרנות השתלמות, בקופות גמל, אישורים רפואיים, מסמכים מביטוח לאומי בגין גמלאות ששולמו וכו'…. כמו כן יש לצרף נתונים על הכנסות בןבת הזוג, שכן תשלום מס ההכנסה וההחזרים המגיעים, מחושבים על פי הכנסת שני בני הזוג.

ועוד כמה נקודות חשובות שכדאי לשים לב אליהן:

*החזר המס יהיה צמוד למדד ונושא ריבית שנתית, אשר יהיו פטורים ממס.

*החזר המס יבוצע בממוצע תוך חצי שנה מהגשת הבקשה.

*אי -אפשר לקזז סכומים בין שנות המס השונות.

*אם מדובר בהחזר מס של כמה עשרות או מאות שקלים,  כדאי לשקול כניסה  לכל

  הפרוצדורה הזאת.   
[checknow2]